Facebook 542 424 242

Austrálie je nádherná země, která vás učaruje exotickou kulturou domorodých Aboriginců a přátelským a nekonfliktním životním postojem místních obyvatel, který je často nazýván jako "easygoing" s častou odpovědí na všechno "no worries". Je to nejmenší a nejřidčeji obydlení světadíl. Více než  70 % australského obyvatelstva žije v osmi největších městech při pobřeží. Avšak kouzlo australského pobřeží s krásnými písečnými plážemi a nádhernou přírodou při cestě do vnitrozemí (tzv. outbacku) si vás jistě podmaní. Tento kontinent je plný kontrastů. Kromě toho, že Australané z našeho pohledu chodí hlavou dolů, naleznete zde i jiné kuriozity. Tak například: nejtepleji je na severu a nejchladněji na jihu, slunce svítí od severu a nikoliv od jihu, měsíc ve tvaru "D" ubývá a naopak ve tvaru "C" přibývá, vodní vír při vypouštění vany se točí obráceně, atd. Nezvyklé může být i slavit  australské Vánoce a příchod Nového roku na rozpálené pláži. Bez povšimnutí by neměl zůstat jedinečný svět zvířat - klokani, koaly, ptakopysk, ježury nebo vombati. Vždyť spoustu z nich nikde jinde na světě ani nespatříte.

Byla by škoda v rámci pobytu nebo po skončení zůstat na jednom místě. Najděte si vlastní způsob cestování, který Vám bude nejvíce vyhovovat (ať už co se týče lidí, destinací, dopravního prostředku nebo finančního rozpočtu) a vydejte se poznávat. Níže naleznete několik tipů na místa po celé Austrálii, která stojí za návštěvu.

Cestu začneme ve státe New South Wales, jehož hlavním městem je Sydney.  Bezpochyby nejnavštěvovanější australské město. Sydney je největším městem Austrálie, kde budete mít možnost užívat pohodu na vyhlášených plážích Bondi nebo Manly a zároveň také ruch a večerní život, který patří ke každému velkoměstu. Historická část Sydney s názvem Rocks je jen kousek od celosvětově obdivovaných dominant města – divadla Sydney Opera House a mostu Harbour Bridge. V Sydney je neustále co objevovat - nádherná ZOO, přístav Darling Harbour nebo botanická zahrada. Pokud vám ruch velkoměsta začne vadit, za jednu hodinu vlakem z centra Sydney se dostanete např. na klidné a kouzelné pobřeží vesniček South Coast. Okolí Sydney láká návštěvou národního parku Blue Mountains s originálním skalním seskupením Three Sisters nebo vinným regionem Hunter Valley. Možná vás překvapí, že v Austrálii si na svoje přijdou i milovníci lyžovaní a snowbordingu. Stačí vyrazit do Snowy Mountains, kde najdete i nejvyšší horu Austrálie Mt. Kosciusko (2 228 m. n. m.). Mnoho cestovatelů se ze Sydney přesouvá směrem po pobřeží na sever. Vyplatí se zastavit z mnoha menších městech na cestě, stoprocentně pak musíte strávit den nebo dva v Byron Bay, město na severním okraji státu. Lákadlem jsou pláže, maják na Cape Byron a pohodová atmosféra místa.

Novinkou asi nebude ani to, že hlavním městem Austrálie není Sydney ani Melbourne, ale méně známá Canberra, která se nachází na území teritoria Australian Capital Territory. Pověstná rivalita se Sydney byla patrná už v minulosti a „boje“ mezi těmito dvěma městy byly tak urputné, že bylo v roce 1927 stanoveno a účelně postaveno nové neutrální hlavní město Canberra. Toto účelově vybudované město je významným střediskem vzdělávání a výzkumu, sídlí zde australská vláda, Australský nejvyšší soud a mnoho vládních orgánů.

Pokud pojedete ještě jižněji, dostanete se do státu Victoria, nejmenšího svazového státu, které ale navzdory velikosti je místem s nejvyšší hustotou osídlení. Většina obyvatel žije v Melbourne nebo v jeho okolí. Melbourne je pravidelně vyhodnocováno jako jedno z nejlepších světových měst k životu. Je ze všech australských měst nejvíce "evropské" - mírným klimatem i vzhledem: architekturou domů, uličkami, skvělou atmosférou. Každý rok se zde koná nespočet kulturních a sportovních událostí národního, ale hlavně mezinárodního významu: tenisový turnaj Australian Open nebo závody Formule 1. V Melbourne je mnoho zajímavých míst - centrum, kde se mísí historické budovy a moderní architektura, pomník Shrine of remembrance, klidnější část St. Kilda - místo vyhledávané turisty pro své pláže, lunapark a rušný noční život. Krásný pohled na město nabídne vyhlídka mrakodrapu Eureka Skydeck 88 nebo vyhlídkové kolo inspirované tím londýnským.

Za vidění nestojí jen samotné Melbourne. Stačí přejít po mostě na nedaleký Phillip Island. Každoročně láká milióny turistů, kteří zde hledají pověstnou kolonii tučňáků. Populární atrakcí jsou také skaliska, kde pobývá velké množství tuleňů. Vydejte se pobřežní cestou zvanou Great Ocean Road o pobřeží lemovanou nejznámnějšími skaliskami Twelte Apostles, nezapomeňte zajet kousek do vnitrozemí a okusit atmosféru zlaté horečky v historickém městečku Sovereign Hill nebo si užít krásné výhledy v Grampians National Park.

Na západ od Victorie sa rozkladá svazový stát South Australia s hlavním městem Adelaide. Adelaide je pokojné město s krásnými městskými parky a zahradami, perfektně udržovanými ulicemi, náměstími a širokými bulváry s nespočetným množstvím restaurací a kaváren. Kam se vyplatí podívat? Nejprve na klokany a tuleně na Kangaroo Island a potom například do opálového naleziště, města Coober Pedy, které je celé pod zemí (kvůli pouštnímu klimatu). Přes rozsáhlé a pusté planiny pouště se přenesete z Adelaide do Perthu, centra státu Western Australia. Nikdo se zde zbytečně nestresuje, nikam sa zvlášť nepospíchá, idé jsou zde přátelští  a ochotní s čímkoliv pomoci nebo poradit. Pokud máte okolo sebe rádi mnoho volného prostoru a rozlehlé necivilizované divočiny, je právě Perth a Západní Austrálie to pravé místo pro vás. Perth se pyšní také největším počtem slunečných dnů ze všech australských měst. A kam na výlety? Kamenná vlna Wave Rock, obří vysoké stromy v Valley of the Giants nebo pozorovaní delfínů na Monkey Mia vás určitě nezklamou.

Nyní se přesuneme na sever Austrálie, do nejméně obývané oblasti Northern Territory. Čtvrtinu obyvatel tvoří domorodé Aboriginci, což poskytuje zahraničním návštěvníkům jedinečnou šanci důkladně poznat jejich svéráznou kulturu a taktéž posvátná místa. Jedním z nich je světoznámé Uluru – 500 miliónů let stará pískovcová skála, ktěrá leží přímo v „ červeném srdci Austrálie“. Při návštevě národního parku Kakadu objevíte krajinu známou z filmu Krokodýl Dundee. Odpočinout si potom můžeme na prosluněných plážích hlavního města Darwin.

A to už jsme v Queenslandu, přezdívaném Slunečný stát s hlavním městem Brisbane. Nabízí všechno, co dělá Austrálii turisticky přitažlivou – přímořská letoviska s nádhernými písečnými plážemi (Noosa, Sushine Coast), deštné pralesy, národní parky či rozehlé farmy.
Je známé svým uvolněný životním rytmem a pohodovou atmosférou. Pokud chcete během svého pobytu vyzkoušet něco, co doma rozhodně nezkusíte, tak zajeďte také na Gold Coast, které nabízí ideální podmínky k surfování. Neváhejte a vydejte se za podmořským světem na Great Barrier Reef, za psy dingo na Fraser Island nebo na ostrovy Whitsunday Islands za plážemi s pískem bílým jako sníh.

Naši pomyslnou cestu po Austrálii zakončíme v Tasmánii. Tento malý ostrov se od australského kontinentu trochu odlišuje. Je to země s největším počtem národních parků a i přes rostoucí zájem turistů v posldních letech, je tu příroda na mnohých místech ještě nedotčená. Mnoho obyvatel Tasmánie sa stěhuje za prací na kontinent, takže na mnoha místech je hospodářský vývoj oproti ostatním státům pozadu. Ale i to má své kouzlo. Při návštěvě Tasmánie budete mít občas pocit, že se tam zastavim čas.  Život je tu pokojnější, půda úrodnější a kraj mezi bílým pobřežím a sněhem pokrytými horami divoký. Nejlepší způsob jak ostrov poznat je pronajmout si auto a projet ho od severu k jihu a od západu k východu. Uvidíte tak po krátkém výstupu nádhernou pláž ve Wineglass Bay na východě, bývalou trestaneckou kolonii Port Arthur na jihovýchodě, národní parky s mnoha stezkami, vodopády ve středu ostrova, Strahan na západě (přístavní vesnice s historickými budovami a skvělé místo k pozorování západu slunce, maják poblíž města Wynyard, fosílie ve Fossil Bluff na severu, "pomalované město" Shefield, vinice a pláže, atd. Na cestě se nabízí mnoho vyhlídkových zastávek, odkud se můžete kochat místní přírodou. A hlavně po setmění dávejte pozor na klokany, kteří rádi přebíhají silnice.

 

Přečtěte si rozhovor o pobytu v Austrálie naší klientky a inspirujte se!

TIP - JAZYKOVÉ POBYTY

Melbourne od 200 AUD/ týden
Liverpool SLEVA 15%
Broadstairs TRANSFER ZDARMA

 

katalogy

Odebírejte novinky

Zaregistrujte se do e-mailového klubu a získejte informace o výhodných akcích, nízkých cenách a novinkách jako první!