Facebook Instagram 542 424 242

Velká Británie

Velká Británie díky rozmanitosti krajiny nabízí téměř vše - hory ve Walesu a Skotsku, pláže v kraji East Anglia a skalnaté zátoky západního pobřeží. Od roku 1066 nezažila ani jednu úspěšnou invazi a tak se tu mohly rozvíjet svébytné tradice. Jen málokdo si nespojí Velkou Británii s jízdou po levé straně vozovky, či červenými telefonními budkami. Jednotlivé regiony si dokázaly uchovat zvyky jim vlastní, a tak celá země nabízí návštěvníkům různorodou kulturu, literaturu a také umění. Nelze nezmínit velikány jako William Shakespeare, Geoffry Chaucer, Anthony Hopkins, nebo Sir Sean Connery, významné kulturní události: hudební festival v Glastonbury, Edinburský festival a opomenout nesmíme ani různé sportovní akce, jako například každoroční Wimbledon.

Skotsko nabízí svým návštěvníkům různorodé výlety do přírody, na ostrovy nebo do měst známých pro svoji historii a kulturu. Více času na poznání této krajiny získáte díky plavbě trajektem z Amsterdamu do anglického Newcastlu. Místo návštěvy Londýna máte možnost prohlídky Amsterdamu, vyznamného hlavního města Nizozemska. Zde se konají každoroční oslavy "Dne krále", turisty lákají květinové trhy a množství historických památek.

Bath patří mezi deset nejnavštěvovanějších měst Velké Británie a nachází se v jihozápadní Anglii. Za svůj název vděčí zdejším horkým pramenům, které daly vzniknout lázeňskému městu již za dob Římanů, a jsou nejteplejšími prameny v zemi. Město leží ve zvlněné zelené krajině v údolí řeky Avony a všude, kam se vydáte, se před vámi otevře úchvatný pohled do okolí. Pěší zóna v centru města je plná muzeí, kaváren, lákavých krámků a pouličních hudebníků. Elegantní vzhled města dotvářejí půvabné georgiánské domy medové barvy, které jsou pro Bath tak typické.

Město Bournemouth bylo založeno v 19.století prakticky "na zelené louce". V té době zde byla zasazena vůbec první borovice v Británii. Město patří mezi oblíbená anglická letoviska a může se pyšnit pláží, která je každoročně oceňována modrou vlajkou a v celonárodním průzkumu byla zvolena nejkrásnější pláží Británie. Bournemouth je ideálním výchozím bodem pro poznávání bohaté námořní historie Anglie.

Wales si dodnes zachoval výrazně keltský charakter, a to i přes to, že od roku 1535 spadá pod anglickou vládu. Převážnou část velšké krajiny pokrývá pohoří Cambrian Mountains, jež vytváří přírodní bariéru mezi Walesem a Anglií. Právě díky tomuto pohoří se podařilo zachovat velšskou identitu a starobylý jazyk. Cizince fascinují velšské názvy měst, venic, krajinných prvků i starobylých budov, se kterými se setkávají na každém kroku. V roce 1999 získal Wales částečnou nezávislost na britské správě.

Skotská krajina vyniká úžasnou rozmanitostí, počínaje travnatými  kopci oblasti Borders a konče nehostinnou vysočinou Cuillin na ostrově Skye. Odlehlá horská údolí, třpytící se jezera a proměnlivé nebo vtiskly krajině charakter, jenž se odráží i v povaze Skotů. Přestože šesti milionům Skotů vládne Londýn, jsou hrdí na svou odlišnou identitu, vlastní právní řád a vzdělávací systém a v roce 1998 drtivá většina z nich hlasovala pro vytvoření vlastního parlamentu.

Hastings, ležící na pobřeží východního Sussexu, nabízí klidná zákoutí i pestrý společenský život. Město proslulo nejdůležitější bitvou anglických dějin, která se tu odehrála v roce 1066. Tím však bohatá historie Hastingsu zdaleka nekončí - kromě hradu, který dal postavit po svém slavném vítězství Vilém Dobyvatel, zde najdete pašerácké jeskyně, starobylou rybářskou čtvrť, elegantní viktoriánské domy či upomínky na první prototyp televize. Dnes je město dynamickým centrem, kam se jezdí učit angličtinu lidé z celého světa.

Městečko Ilfracombe, zasazené do nádherné krajiny severního Devonu, láká návštěvníky již od viktoriánských dob a v současné době je ceněno zejména kvůli nádherným plážím v okolí. Odpolední výlety směřují nejen do Devonu (národní park Exmoor, normanský hrad Dunster) ale i do Cornwallu, kde skupina zamíří na nádherné pobřeží s hradem Tintagel.

Londýn byl před 100 lety největším městem na světě, hlavním městem nejrozvinutějšího průmyslového státu a centrem největšího světového impéria - British Empire. Dodnes zůstává místem, ke kterému se hodí spousta superlativů a udržuje si stále výsostné postavení, i když v současné době spíše v kulturní než v hospodářské sféře. Většinu londýnských pamětihodností najdeme na sever od Temže.

Trhové městečko v Midlands láká své návštěvníky zejména ideální polohou pro návštěvu nejznámějších univerzitních měst Anglie - Oxfordu a Cambridge. K dalším lákavým výletům patří například návštěva zábavního parku nebo muzeum s největší sbírkou anglických vozů na světě.

Oxford je známý především proslulou univerzitnou, jejíž budovy se nacházejí kolem centra města. Přestože většina z nich prošla řadou změn, mnohé si dochovaly spoustu původních prvnků. Kromě kolejí nabízí Oxford i několik muzeí, z nichž bezesporu stojí za zmínku Ashmolean Museum, které patří mezi nejlepší britská muzea mimo Londýn, Pitt-Rivers Museum s jednou z největších etnografických sbírek na světě.

Město Plymouth je historicky významná námořní základna, odkud vyplouvali na daleké cesty mořeplavci Drake, Raleigh, Cook nebo Pilgrim Fathers. Krásný výhled je z promenády Hoe, které dominuje maják Smeaton´s Tower. Za návštěvu stojí také přístav starého města Sutton Harbour nebo historická čtvrť Barbican se spoustou obchůdků a kavárniček.

Portsmouth, nejdůležitější britská námořní základna, má návštěvníkům rozhodně co nabídnout. K nejnavštěvovanějším místům patří především historické loděnice, kde kotví loď Victory, na které zemřel admirál Nelson, nebo válečná loď Warrior, svého času chlouba královského námořnictva. K dalším lákadlům patří Winchester s nádhernou katedrálou nebo romantické hrady Arundel Castle a Portchester Castle. Technicky zaměřené návštěvníky jistě zaujme National Motor Museum s nejlepší sbírkou automobilů  v zemi.

St Austell se hodně rozvinulo díky kaolinu, který se v místních kopcích těžil v 18.století. Dnes je toto městečko hojně navštěvované turisty zejména pro svoji polohu v Cornwallu. V jeho okolí se nachází ojedinělý Eden Project, úchvatné Lost Gardens of Helligan a mezi výlety nesmí chybět ani výprava na nejzápadnější cíp Anglie.

Torbay nalezneme na jihozápadě Anglie v hrabství Devon, které je proslulé zejména nádhernou přírodou a pobřežím s neobvykle teplým klimatem a nádhernými plážemi. Srdcem přímořské oblasti, pyšně nazývané "anglická Riviéra", je právě záliv Torbay, skládající se ze tří vzájemně provázaných měst Torquay, Paignton a Brixham. Rozhodně tu nečekejte typickou "studenou" Anglii - množství palem a subtropických rostlin spolu s dlouhými písčitými plážemi navozují spíše atmosféru středomořské krajiny.

Worcester je město, které má dvě tváře. Moderní, vybudovanou v poválečném období. Historickou s dřevěnými tudorovskými a georgiánskými budovami a katedrálou, která patří k místním architektonickým klenotům. V blízkém okolí se nachází zajímavá místa jako rodiště W. Shakespeara - Stratford nad Avonou, moderní Birmingham, případně se nabízí jednodenní výlet do Walesu.

Worthing - klidné přímořské město jižní Anglie se nachází v blízkosti lázeňského centra Sussexu - Brightonu. Město je pověstné svou přátelskou atmosférou a najdete zde nejen sportovní a kulturní vyžití, nákupní zónu u moře, ale také místa pro chvíle odpočinku.

York, nejpozoruhodnější město severní Anglie, byl odedávna srdcem náboženského života v Anglii a sehrál klíčovou roli ve významných událostech, které formovaly její národní dějiny. Město je obehnáno středověkými hradbami a lze jen stěží uvěřit, že se mezi ně vešlo asi šedesát kostelů, muzeí a historických budov. K nejpůsobivějším patří katedrála Minster a stará část města Shambles. York má také výbornou polohu pro jednodenní výlety k okolním pamětihodnostem a přírodním krásám.

TIP - ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Odebírejte novinky

Zaregistrujte se do e-mailového klubu a získejte informace o výhodných akcích, nízkých cenách a novinkách jako první!