Domů / Novinky

Rok na americké střední

16.09.2020
Z východního Slovenska na západ Spojených států. Radovan Kubovič prožil poslední školní rok na střední škole v americkém Kirklandu, malém městečku ve státě Washington. Jaká je to podle něj zkušenost? „Můj středoškolský život se podobal těm ve filmu,“ říká osmnáctiletý student.

 

Kdy tě poprvé napadlo, že bys mohl prožít rok na americké střední škole?
Před pár lety se můj starší bratr rozhodl odjet do Ameriky ze stejného důvodu jako já. Od té doby se podobná cesta stala i mým snem, nedokázal jsem to pustit z hlavy. Celý proces vyřizování začal kolem Vánoc. Rozhodl jsem se pro STUDENT AGENCY, protože jsme v minulosti měli ne příliš příjemné zkušenosti s jinými agenturami. Všechno šlo hladce a i díky tomu teď rodiče domlouvají úplně stejný pobyt pro sestru.

Jaká byla tvá hostitelská rodina?

Lepší jsem si nemohl přát. Milují sport tak jako já a elán do života jim rozhodně nechybí, nikdy jsem se s nimi nenudil. A i jim patří můj dík za to, že byl tento rok nezapomenutelný. Určitě jsem se s nimi neviděl naposledy.

A co spolužáci ve škole? Překvapilo tě něco?
Chodil jsem na jednu z těch větších škol, kterou navštěvuje asi 1 500 studentů. První dny pro mě byly stresující, ale díky ochotě skvělých kamarádů se můj středoškolský život podobal těm ve filmu. Celkově se mi hodně zalíbil jejich školský systém. Rád jsem naslouchal výkladu učitelů, jejich humor mě nikdy nezklamal.

V čem se vyučování liší od toho v Česku nebo na Slovensku?
Přiznávám, že studium v USA je jednodušší než na Slovensku. Ale student si může sám vybrat náročnost studia. Buď si vybere normální, klasické hodiny, nebo si zvolí ty pokročilejší.

Opravdu je středobodem dění na americké střední sport?
Je to tak, překvapil mě hlavně jejich široký výběr. Já v zimě vyzkoušel plavání. Trénink byl každý den, což se mi jako sportovnímu nadšenci zalíbilo. Účastníte se i závodů. Američani berou sport na střední na klubové úrovni a je to pro ně vážná věc, mnoho mladých si pak může vybudovat sportovní kariéru právě díky výsledkům ze střední.

Oslovil tě některý z typických amerických sportů?
Bohužel mě ani jeden americký sport nenadchnul tolik, abych se mu reálně začal věnovat. Raději jsem se šel podívat jako divák. Na mé střední škole byl samozřejmě nejpopulárnější americký fotbal, kterým žili úplně všichni. Na každý zápas přišlo podpořit tým nejméně 500 studentů. Je úžasné vidět rivalitu mezi jednotlivými školami, ale také soudržnost uvnitř škol.

Navštívil jsi kromě zeleného státu Washingtonu i další místa?
Za celých 10 měsíců v USA jsem měl možnost procestovat vícero koutů této krásné země jako například San Francisco, Los Angeles, Las Vegas, Vancouver, Chicago, Detroit, New York. Aktuálně si užívám prázdniny na severu Německa a vzpomínám na krásné chvíle za oceánem.

Radovan Kubovič pochází z Košic, věnuje se fotbalu a florbalu. K tomu si na svém pobytu ve Spojených státech přidal ještě plavání. Hodně volného času věnuje focení a natáčení videí.