Přečtěte si zajímavý rozhovor o tom, jak vycestovat a strávit 4 měsíce na Gold Coast:

Hani, kdy tě napadlo, že by jsi chtěla jet na delší dobu do zahraničí?

Se svou cestovatelskou duší jsem si touhle myšlenkou pohrávala už dlouho. Vždycky mě lákalo vyzkoušet si, jaké by to bylo žít v zahraničí. Prostě nebýt jen turistkou, ale řešit běžné každodenní záležitosti – a hlavně v angličtině, abych se naučila mluvit o běžných věcech. Navíc jsem chtěla zemi, kde budu moci pracovat a na pobyt si přivydělat. U Austrálie jsem věděla, že tahle možnost u dlouhodobého pobytu v rámci studijního víza je.  Navíc mi Austrálie k srdci přirostla už při první návštěvě a tak trochu jsem věděla do čeho jdu a tak volba byla jasná. Vloni na podzim přišla ta správná chvíle a já se rozhodla myšlenku realizovat.

Jak a s jakým časovým předstihem jsi začala pobyt zařizovat?

K pobytu jsem si musela vyřídit vízum a tak jsem raději začala cca 2 a půl měsíce před odjezdem, abych všechno řešila v klidu, bez zbytečného stresu, že něco nestihnu. Vybrala jsem si jazykovou školu a jakmile jsem od nich dostala podklady k vízu, mohla jsem žádost podat. Netrvalo dlouho a na e-mail mi přišlo udělené vízum. A já konečně měla cestu ke klokanům otevřenou. Už zbývalo jen letenku a sbalit kufr.

Kam jsi se nakonec vydala? Měla jsi představu, kam chceš jet?

Strávila jsem 4 měsíce na Gold Coast. U tak rozlehlé země jako Austrálie nestačí prostě říct „pojedu sem a na další místa se podívám během cestování“.  Tím, že jsem měla omezený čas na několik měsíců, tak jsem se zaměřila na to, co tam vlastně chci dělat. Prioritou bylo vyzkoušet surfování, chtěla jsem místo, kde bude slunné počasí (což mi pak, v tuhé zimě roku 2017, hodně lidí závidělo :-)) a zajímavé okolí, kam bych mohla vyrážet na výlety. Volila jsem mezi Sydney a Gold Coast. Vzhledem k velikosti nejznámějšího australského města jsem zvolila tu druhou. Na Gold Coast, v ráji surfařů a během léta populární dovolenkové destinaci nejen pro cizince, ale i pro Australany, jsem strávila 4 měsíce.

Zvolila by jsi zase stejné místo?

Asi ano, i když by stálo za to vyzkoušet i jiné město. Ale pro mě to bylo ideální místo. Kombinace nekonečných pláží, krásné přírody a hor vzdálených pouhých 30 km od pobřeží. Bavil mě kontrast rušného turistického centra Surfers Paradise a klidnějších částí města. Když jsem zrovna neměla školu nebo nebyla v práci, tak jsem se každou volnou chvilku trávila venku. Na kole jsem vyrážela poznávat blízké okolí. Oblíbila jsem si treky v nedalekých národních parcích s nádhernými výhledy nebo přírodní rezervaci jen 30 minut jízdy od rušného centra, kde při procházkách všude okolo poskakovali klokani (jeden byl tak přátelský, že se nechal od lidí krmit) a při troše štěstí bylo možné v korunách stromů zahlédnout koaly. Nebo jsem prostě jen vyrazila na některou z úžasných pláží. Na Gold Coast se pořád něco dělo a ty možnosti jak trávit čas byly neuvěřitelně různorodé a mnoho z nich také zdarma.

Jak jsi na místě hledala práci?

Všechno začínalo na internetu. Ale nestačilo jen poslat životopis. Zájemců o práci je hodně a tak je nutné na inzeráty reagovat rychle, být připraven jít kdykoliv na interview a projevit zájem. Dobré je ptát se nejen spolužáků, ale i u potenciálních zaměstnavatelů. Kdo chce, práci za pár týdnů najde, ale musí se zpočátku obrnit trpělivostí, nevzdávat a zkoušet dál. Ve škole fungoval tzv. Job club, kde nám poradili, jak napsat životopis a motivační dopis. Práce je to většinou v pohostinství a cestovním ruchu (restaurace, rozvoz jídla, úklidy v hotelech, atd).

Kolik času jsi měla na poznávání a cestování?

Vlastně skoro celé 4 měsíce, jen to mělo jinou formu. V průběhu 3 měsíčního jazykového kurzu jsem byla vázána na Gold Coast a okolí. Ale k poznávání je možné využívat i víkendy. Ve volných dnech jsem vyrazila do Brisbane nebo na nedaleký ostrov Moreton Island nebo North Stradbroke Island. Výlety organizovala i škola a se spolužáky jsem se podívala do Byron Bay nebo vyzkoušela paddle board a sea kayak. Po skončení školy jsem pak od ambasády dostala další celý měsíc. Neváhala jsem a rozhodla se zůstat co nejdéle a čas využít právě na návštěvu vzdálenějších míst. Na poslední měsíc za mnou přijely kamarádky a další cesty jsme tak plánovaly společně. Jednoznačně jsme se shodly na týdenní návštěvě Tasmánie a pak na road tripu směrem na sever se zastávkou například na Fraser Island až na Airlie Beach, kde začíná Velký Bariérový útes.

Máš nějaký výrazný zážitek?

Zážitků všeho druhu byla spousta – všechno, co bylo jiné, bylo pro mě zážitkem. Silvestr a novoroční ohňostroj na pláži, roztomilá i „podivná“ zvířata, která znám jen ze ZOO a která se tam volně pohybují v přírodě. Nádherně jasná noční obloha se zářícími hvězdami a Jižním Křížem, surfování, hovorová angličtina a zkrácená verze snad pro každé delší slovo, usměvavé a komunikativní prodavačky a řidiči v autobusech, skvělé kafe a drahé pivo :-). Zážitkem bylo cestování a poznávání - pro mě byla top Tasmánie s nedotčenou přírodou, která je pořád několik let pozadu za zbytkem Austrálie. Zajímavou zkušeností bylo vidět na vlastní oči, jakou sílu mají přírodní živly. Naší cestu na sever jsme podnikly asi 3 týdny poté, co se oblastí přehnal cyklon a zanechal v turistických lokalitách viditelné škody na majetku i přírodě.

Máš nějaké tajné tipy pro zájemce o podobný druh pobytu?

Pokud zvažujete dlouhodobý pobyt v zahraničí a nic vám nebrání vycestovat (a jen hledáte důvody proč to nejde), jděte do toho. Může to být zpočátku náročné - finančně i psychicky, ale po čase se situace obrátí a stane se z toho zkušenost, která je k nezaplacení. Já jsem zažila nezapomenutelné léto v zimě u protinožců, potkala jsem úžasné lidi - ať už místní nebo ty, co se do Austrálie vydali o něco dřív, ale ze stejného důvodu jako já. Nejenže najdete super parťáky na cestování po okolí, ale jsou vašimi zkušenými rádci - na práci, na bydlení, jak ušetřit, na místa, o kterých turisté nemají ani ponětí.

Co se týče cestování tak určitě neplánovat vše do detailu a nechat se překvapit, co další den přinese. Pokud mají jen několik měsíců, tak si určit priority. Krásných a lákavých je tam spousta, ale vzdálenosti mezi jednotlivými městy jsou obrovské a často si to při pohledu na mapu ani neuvědomíme. Nechte si něco na příště, ať máte důvod se vrátit ;-)

A nejdůležitější rada na závěr - přizpůsobte se jejich životnímu stylu. Ale ono není tak těžké si na pohodovou atmosféru, přátelskou povahu lidí a jejich pozitivní přístup s odpovědí „No worries“ (ačkoliv to může být někdy na škodu) zvyknout :-) ....

TIP - JAZYKOVÉ POBYTY

AKCE: Bayswater Slevy až 35% na jazykové kurzy!
Pobyty s delegátem od 51 300 Kč
Střední škola v zahraničí! přijímáme přihlášky!