Po příletu je potřeba podniknout několik nezbytných kroků, abyste mohli začít pracovat a žít.



Bankovní účet v ČR/SR před odletem

Před odjezdem zajděte do své banky v ČR/SR a nahlašte pobyt v zahraničí a zkontrolujte limity na kartě. Mohlo by se totiž stát, že vaše platby v zahraničí budou bance podezřelé a zablokují vám vaši kartu.

 

Zahraniční bankovní účet

U dlouhodobých pobytů s pracovním povolením v rámci studijního víza si ale budete muset založit bankovní účet u australské banky.  Nejrozšířenější australské banky, u kterých lze založit studentský účet jsou: Commonwealth Bank, ANZ Bank, NAB Bank, Westpac Bank nebo Suncorp Bank. Tady si můžete jednoduše a rychle zřídit účet, na který vám bude například chodit vaše výplata. Založení, vedení účtu a výběr z automatů je zdarma po celou dobu trvání vašeho studentského víza. Z vlastních zkušeností našich studentů můžeme doporučit Commonwealth Bank.

Jak na to? Po příjezdu do země zajděte do jedné z poboček banky, vezměte s sebou cestovní pas a potvrzení od školy o zapsání do kurzu (CoE – Confirmation of Enrolment letter). Na počkání vám pracovník banky založí studentský účet. Platební karta přijde na adresu vašeho bydliště. Poté ji zaktivníte a můžete ji začít využívat. Dostanete také instrukce k internetovému bankovnictví. Detaily vašeho nového bankovního účtu dáváte australskému zaměstnavateli. Jakmile je vám přiděleno TFN je nutné jen bance dodat (nebo doplnit přes internetové bankovnictví). Před odjezdem účet v bance zrušte. Pokud máte na účtě větší obnos peněz, převeďte si je nejdříve na jiný účet. Například platforma Transferwise nabízí převod peněz ze zahraničí a do zahraničí s výrazně nižšími poplatky než standardní banky.

 

Australská SIM karta

Je téměř nezbytné mít australskou SIM kartu. Svoje telefonní číslo uvádíte na životopise, nájemní smlouvě na byt, při žádosti o studentský účet nebo TFN. Díky australskému číslu budete v kontaktu s vašimi novými kamarády, spolužáky nebo kolegy. Australskou SIM kartu můžete zakoupit přímo u operátora v jakékoliv pobočce, v supermarketech nebo v novinových stáncích. Vybíráte buď předplacený kredit nebo paušál. Všichni operátoři nabízí podobné podmínky v rámci paušálu (neomezené volání a sms do národních sítí, omezené volání do zahraničí, datový balíček).  Oblíbený mezi studenty je telefonní operátor OPTUS, Vodafone nebo Lebara. Sim kartu aktivujete online, to samé platé pro obnovení paušálu a dobíjení kreditu. Toto lze také učinit u autorizovaných prodejců (supermarkety, novinové stánky). Volání a sms z české/slovenské sim karty je poměrně drahé, nicméně se před odjezdem ujistěte, že máte aktivován roaming (například pokud budete občas využívat internetové bankovnictví své banky doma a chodí vám sms pro autorizaci platby).

 

TAX FILE NUMBER (TFN) a vrácení daní

Každý, kdo chce v Austrálii v rámci svého studijního víza pracovat, si musí po příjezdu zažádat u daňového úřadu (Australian Taxation Office neboli ATO) o daňové číslo = tax file number. Jeho udělení může trvat až měsíc (průměrně cca 14 dní) a potvrzení vám přijde poštou. S tímto číslem pak můžete začít hledat práci.  Pokud máte kurz zaplacen minimálně na 6 měsíců, jste pro daňový úřad tzv. Resident a máte nárok na sníženou sazbu daně, to je cca 10%. V případě, že nejste Resident, daň z vašich příjmů činní cca 30%.  Online formulář se žádostí o TFN můžete vyplnit na stránkách: https://www.ato.gov.au/Individuals/

Pokud budete chtít podnikat jako živnostník, pak žádáte o ABN (Australian Business Number). Zde se neplatí žádné sociální/zdravotní pojištění, jen daň z příjmu. Podnikání je jednodušší než v ČR/SR, není třeba oprávnění nebo certifikát. Mzda se odvíjí od výkonu práce, ne od odpracovaných hodin a výdělek je tak vyšší. Funguje to tak, že vy vystavujete zaměstnavateli faktury za odpracované hodiny, při ročním zúčtování daně si pak můžete odečíst položky za náklady, je ale potřeba vše doložit správnými dokumenty. Žádost o ABN je zdarma (a uděleno obratem), jen je nutné mít TFN. Žádat může i student  po příletu do Austrálie.

 

Vrácení daní po odjezdu z Austrálie

Pokud opouštíte zemi máte nárok na vrácení daně. Daňové přiznání a žádost o vrácení daní (s prohlášením, že příjem nepřesáhl 18 200 AUD) lze vždy po konci finančního roku (končí k 30.6. a na podání pak máte 4 měsíce). Lze podat elektronicky na stránkách ATO. K tomu potřebujete potvrzení od zaměstnavatele (výše výdělku a výše odvedených daní), které si vyžádejte při rozvázání pracovního poměru. V závislosti na výši výdělku zaměstnavatel strhává daň přímo z výplaty (týká se pracujících na TFN).
Poté se sečtou všechny příjmy, odečtou náklady a vypočítá se daňový základ. Z toho se určí výše daně a porovná se s částkou, kterou zaměstnavatel již strhl. V případě, že vznikne daňový přeplatek, daňový úřad vrací rozdíl na australský účet. Vše záleží na délce práce, na počtu zaměstnání atd.

Každý zaměstnavatel musí za své zaměstnance odvádět důchodové pojištění do penzijního fondu (superannuation). Ten vám otevře první zaměstnavatel a pravidelně odvádí peníze. Pokud práci změníte, vyžádejte si detaily a ty předejte novému zaměstnavateli. Ve fondu si spoříte a o vrácení peněz je možné požádat po návratu domů a po vypršení víz.

TIP - JAZYKOVÉ POBYTY

AKCE: Bayswater Slevy až 35% na jazykové kurzy!
Pobyty s delegátem SLEVA až 5 000 Kč
Střední škola v zahraničí! přijímáme přihlášky!