Práci si každý hledá po příletu sám a získat ji je individuální záležitost. Najít práci může trvat několik týdnů, roli hraje vaše kvalifikovanost pro danou pozici (včetně znalosti angličtiny), rychlost reakce na inzerát a flexibilita. Proto určitě přijeďte s finančními prostředky, které pokryjí minimálně první 4 týdny pobytu. Je dobré, a pro vás časově i finančně výhodné, najít si práci v okolí svého bydliště.

Po příletu je potřeba podniknout několik nezbytných kroků, abyste mohli začít pracovat a žít.

 

Kde se o práci ucházet

Platí, že ten, kdo skutečně pracovat chce a aktivně hledá, ten práci dříve či později dostane. Nepodléhejte iluzím a buďte velmi flexibilní co se týče nabízené práce. Můžete někde začít a později se přesunout na jinou pozici, případně se poohlédnout po něčem jiném.
Australané rádi přijímají studenty bez ohledu na národnost, pohlaví nebo náboženské vyznání, na poloviční, částečný nebo dohodnutý úvazek, protože je to pro ně výhodné.

Některé destinace mají značně sezónní charakter a nabídka se během nízké turistické sezóny omezuje. Proto při výběru konkrétního místa také myslete na to, abyste nepřijeli po sezóně. Hlavní sezóna začíná v říjnu a trvá do března. Práce v pohostinství se určitě hledá lépe během tohoto období a je dobré přijet na začátku sezóny. Do Austrálie obecně směřuje víc turistů a pak zaměstnavatelé otevírají a obsazují nové pozice. V zimě (červen, červenec, srpen) je provoz většinou omezen a s tím souvisí i nižší poptávka po zaměstnancích. Severní tropická oblast Austrálie (Cairns atd) má sezónu opačně a více turistů tam směřuje v době, kdy je počasí snesitelnější (tedy v australskou zimu).

Nabídka práce v jednotlivých městech je široká, ale pro každého studenta se kvůli nejrůznějším faktorům zužuje (maximální počet odpracovaných hodin v rámci studijního víza, jazyková vybavenost, rozvrh ve škole). Studenti nejčastěji získají práci v odpoledních/večerních hodinách nebo o víkendech.

 

Příklady nejčastěji vykonávané práce

  • výpomoc v kuchyni, číšník/servírka – toto jsou nejčastěji vykonávaná práce. Sydney, Perth, Brisbane, Melbourne, Gold Coast, Cairns jsou hlavní australská města, kde je vždy mnoho turistů a proto také spousta restaurací, kaváren, bufetů, malých občerstvení a barů. Samotní Australané jsou zvyklí stravovat se často mimo domov
  • úklidové práce, pokojská – hotely, motely a další ubytovací zařízení, administrativní budovy
  • recepční
  • doplňování zboží, pokladní - práci lze najít v různých supermarketech nebo obchodech s oblečením
  • hlídání dětí - nanny. Tuto pozici si zajišťujete sami až na místě nebo s asistencí jazykové školy. Na stránkách https://www.gumtree.com.au/jobs se objevuje denně několik inzerátů od rodin, které potřebují pomoc s hlídáním dětí a případně i s domácími pracemi. Tzv. Live in Nanny bydlí a stravuje se v rodině. Je to jedinečná příležitost poznat život australské rodiny a současně si přivydělat. Rodiny často preferují uchazeče o práci, kteří mají řidičský průkaz
  • rozvoz jídla - stále populárnější, stačí vlastnit kolo, skútr nebo auto. Stačí se zaregistrovat jako „řidič“ u některé "společnosti a stáhnout aplikaci do mobilu. Buď dostanete zaškolení a box, který vozíte na zádech nebo si rozvážkový balíček vyzvedáváte v dané restauraci.. Vždy když „chcete“ pracovat, přihlásíte se v aplikaci a čekáte, až se ohlásí zadaná objednávka ve vaší lokalitě. Vyzvednete v dané restauraci zásilku a vyrazíte k zákazníkovi. Platba probíhá z účtu u dané společnosti, který si u nich zřídí zákazník a vy si peníze převádíte hned na svůj bankovní účet.
  • maunální práce pro zdatné pracanty - výpomoc na stavbách, při stěhování, atd

Existuje mnoho způsobů jak a kde práci hledat. Zaměstnavatelé inzerují na mnoha webových portálech, kde můžete filtrovat nabídky práce dle vašich preferencí. Ptejte se na práci všech kolem! Zmiňte se ve škole učitelům, spolužákům, spolubydlícím nebo hostitelské rodině.  Tipy vám mohou dát právě spolužáci ve škole nebo při troše štěstí „převezmete“ práci po odjíždějících studentech. Hledat můžete přímo na stránkách podniků a zaměstnavatelů. Dívejte se také přímo v obchodech a restauracích, zda tam nevisí inzerát. Poptejte se například ve své oblíbené restauraci, kavárně, obchodě, kam často chodíte nakupovat, atd. A i pokud zrovna neinzerují, nebojte se zajít dovnitř a svůj životopis tam nechat. Může se stát, že po čase budou hledat nové pracovní síly a ozvou se vám. Nebojte se také reagovat na nabídky, kde 100% neplníte požadavky. Zaměstnavatele váš životopis může zaujmout a nabídne Vám jinou pozici.

Doporučujeme vždy osobní kontakt než „pouhou“ emailovou odpověď. Pokud narazíte na zajímavý inzerát, připravte si životopis (Resumé) a motivační dopis, vhodně se oblečte a zajděte za manažerem. Může se stát, že rovnou absolvujete interview. Pokud Váš životopis zaujme, zaměstnavatel si vás pozve na interview a případně se domluvíte na zkušební směně (většinou už placené). Pokud si budete vzájemně vyhovovat, zaučí vás, podepíšete potřebné dokumenty (Letter of Offer nebo smlouvu, prohlášení k daním, prohlášení k důchodovému pojištění, směrnice atd). S sebou doneste kopii víza, pasu, kopii certifikátu RSA, TFN, bankovní účet.

Velkou roli při hledání práce hraje znalost angličtiny. Počítejte, že hledání práce může být zdlouhavější. Nebuďte vybíraví. Nějak a někde začít musíte, budete mít příjem a i nadále se můžete porozhlížet po práci. Bude se většinou jednat o práci, kde není kontakt se zákazníkem. Někdy to může být zpočátku náročnější jak z pohledu psychiky, tak fyzické/manuální práce, na kterou nemusíte být zvyklý. Postupem času se ale v angličtině budete zlepšovat (díky studiu a kontaktu s cizinci) a vaše šance na lepší práci se zvýší, případně se můžete posunout v rámci podniku, kde začínáte a nižší pozici.

Do práce se většinou chodí v uniformách, kterou buď dostanete po nástupu a nebo vám zaměstnavatel sdělí „dress code“ a vy si oblečení koupíte (číšník/servírka - plné černé kožené boty, černé kalhoty, bílá košile). Proto doporučujeme si takové oblečení přivézt. Dovezte také starší, obnošené oblečení pro některé práce venku nebo kuchyni, skladu, atd.

Pro práci v pohostinství, kde budete pracovat s alkoholem, je třeba mít licenci RSA (Responsible Service of Alcohol). Tento certifikát získáte po jednodenním kurzu, který je uzavřen písemnou zkouškou a lze ho složit i online. Cena kurzu se pohybuje od 20 AUD (online kurz). Je dobré si ho udělat předem a již v životopise mít certifikát zmíněný.

 

Pár tipů

  • Buďte aktivní - projevte zájem a nabídněte něco navíc
  • Buďte trpěliví – každý zájemce o práci rozešle cca 20-30 resumé než uspěje a najde práci
  • Buďte rychlí - důležitá je rychlost reakce na inzerát, zájemců je opravdu mnoho.
  • Buďte flexibilní - ochota přijít na interview téměř kdykoliv

Přijeďte dříve – o několik týdnů před začátkem turistické sezóny. Vyřídíte vše potřebné, porozhlédnete se, získáte náskok před ostatními a budete mít možnost vybírat z více nabídek práce.

 

Zákonem je daná minimální mzda pro všechny druhy zaměstnání (part-time, full-time, casual jobs). Za práci o víkendu, v noci, o víkendech a za přesčasy máte nárok na příplatky. Mzda chodí na bankovní účet týdně a výplatní páska na e-mail.

 

Asistence jazykových škol s hledáním práce

Většina škol organizuje pro své studenty tzv. JOB clubs – vyčleněný čas během výuky, kdy se noví studenti mohou zeptat na vše, co je zajímá. Dozví se, co dělat po příjezdu, jaký je proces hledání práce a jak probíhá interview, dostanou tipy jak a kde práci hledat. A hlavně si mohou na počítačích sepsat a nechat zkontrolovat od vyučujícího životopis (neboli Resumé) a motivační dopis. Vzory životopisu a motivačního dopisu od nás dostanete jako součást těchto užitečných předodjezdových informací. Školy vám často umožní tisk potřebných materiálů (ať už zdarma nebo za poplatek).

 

Pracovní příležitosti v jednotlivých městech

 - MELBOURNE - PERTH - SYDNEY

Z naší mnohaleté praxe se studenty a jejich zpětné vazby víme, že často jsou studia v menším městě, v sezonní destinaci či v turistickém resortu, mnohem výhodnější volbou.

 

BRISBANE

  • obecně platí: rychle rostoucí město co se týče zaměstnanosti a nabídek práce - jak v soukromém, tak i státním sektoru
  • nižší životní náklady než v Sydney, ale také nižší mzda
  • práce se studentům hledá o něco hůře (méně turistů ve městě nebo volí krátkodobé pobyty)
  • s lepší znalostí AJ a případnou praxí v určitém oboru šance najít i kvalifikovanější práci
  • manuálně zruční studenti (zejména kluci) najdou také práci ve stavebnictví

 

GOLD COAST

  • destinace, která má velmi sezónní charakter - mimo turistickou sezónu se práce hledá hůře
  • hledání práce je závislé na turistickém ruchu
     


CAIRNS

  • poloha města na severu Austrálie a tropické počasí způsobilo, že sezóna je oproti zbytku úplně naopak!
  • nejlepší období pro pobyt je tzv. Dry season (cca duben - říjen), kdy není období dešťů a směřuje sem nejvíce turistů
  • práce shání nejlépe přes sezónou - zejména v cestovním ruchu, hotelnictví, pohostinství a službách
  • mimo sezónu je zájem zaměstnavatelů menší a již zaměstnaným studentům mohou např. snížit pracovní úvazky

 



Sezonnost v hledání práce

Různá města a turistická centra jsou co do nabídky prací rozdílná.

Sydney - Perth - Brisbane a Gold Coast

Sydney je branou do Austrálie pro velkou část lidí, kteří o studiu Down Under začali uvažovat. V Sydney je nejlepší na práci začít pomýšlet v září až březnu –  je tam léto a turisté se jenom hemží – horší je to v průběhu jejich zimy, tedy mezi červnem a srpnem.


Sydney je městem, kam studenti z Kukabary jezdí celoročně!

Perth na jihozápadě kontinentu je velmi pozitivně ovlivněn hospodářskou situací Západní Austrálie. Způsobil to před lety rozvoj těžebního průmyslu po celém západním kraji kontinentu. Tím se uvolnila pracovní místa a práce pro studenty.

Výdělky v Perthu jsou oproti ostatní Austrálii o něco vyšší.



Melbourne

Melbourne je druhým největším městem Austrálie. Výdělky studentů tu nejsou tak vysoké a hledání práce je ovlivněno delším zimním obdobím, než je tomu v ostatních kontinentálních městech. Zimní období začne dříve (cca květen) a skončí později (cca září). Na druhou stranu tu jsou ale nižší náklady na živobytí, a tak si na ně i na cestování určitě vyděláte.

Ve prospěch Melbourne a tamních pracovních příležitostí také hovoří fakt, že v Melbourne se koná v průběhu roku snad nejvíce sportovních a kulturních akcí.


 

TIP - JAZYKOVÉ POBYTY

AKCE: Bayswater Slevy až 35% na jazykové kurzy!
Pobyty s delegátem od 51 300 Kč
Střední škola v zahraničí! přijímáme přihlášky!